Coś dla miłośników Klimta

Trochę biografii

Gustaw Klimt to austriacki malarz, jeden z głównych przedstawicieli secesji. Tworzył w okresie zwanym „fin de siecle”, czyli na przełomie XIX i XX wieku, kiedy nasilały się tendencje dekadenckie. Czasy te zwano również „wesołą apokalipsą”. Wizja schyłku wieków była bardzo pesymistyczna, dlatego pojawił się nurt propagujący zabawę i korzystanie z życia. Dominowało poczucie znużenia i przesytu dotychczasowymi wzorcami, z jednoczesnym odczuwaniem lęków egzystencjonalnych i niepokojów związanych z niepewną wtedy w Europie sytuacja geopolityczną.

Twórczość

Obrazy Klimta oddawały ducha tamtej epoki. Malował głównie kobiety, jego obrazy przesycone są erotyzmem. Jego najsłynniejsze dzieła są pełne złotych elementów, a niektóre, jak np. portret Adeli Bloch-Bauer, zawierają faktycznie złote płatki. Dominuje również bogata, specyficzna, rozpoznawalna do dziś ornamentyka.

Klimt w popkulturze

Klimt jest obecnie bardzo często wykorzystywany w kulturze popularnej. Jego specyficzny styl idealnie pasuje do porcelany. Kubek, czajniczek z filiżanką, spodek – wszystkie ozdobione złotymi ornamentami, co daje niezwykły widok stołowej biżuterii. Na takiej porcelanie są pokazane najsłynniejsze dzieła artysty – np. „Pocałunek” z dwiema postaciami splecionymi w pocałunku albo portret Adeli, na którym widzimy młodą arystokratkę otoczoną z każdej strony zlotem. Dzięki takim zabiegom sztuka faktycznie ma szansę zawędrować „pod strzechy”, a dokładniej na stoły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *