Jak pielęgnować porcelanę?

Porcelana to piękna dekoracja naszych stołów. Podczas uroczystych przyjęć dodaje wydarzeniu rangi. Wiele osób również podczas codziennych czynności używa porcelanowych filiżanek czy kubków, aby choć przez chwilę poczuć się wyjątkowo podczas codziennej bieganiny. Ważnym pytaniem podczas używania porcelanowych wyrobów jest to, jak je pielęgnować. Czy można je myć w zmywarce, czy może wysoka temperatura i ciśnienie wpłynie na nie negatywnie?

Mycie w zmywarce

Na ogół nie ma przeciwwskazań do mycia porcelany w zmywarkach. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Dotyczy to głównie porcelany białej, niepokrytej żadnymi zdobieniami. Jeżeli nasz zestaw ma takie zdobienia, warto się zastanowić przed włożeniem go do zmywarki. Każdy producent musi zamieścić na opakowaniu swoich produktów instrukcję pielęgnacji. Na wielu z nich można znaleźć informację, że produkt nadaje się do mycia w zmywarkach. Jednak jeśli jest to porcelana zdobiona, warto się zastanowić. Pod wpływem wysokiej temperatury wzór może zwyczajnie się wypłukać, a takich uszkodzeń nie zareklamujemy później u sprzedawcy. Fakt, że wzorek zniknął, nawet jeśli dzięki niemu zestaw był bardzo drogi, nie jest zniszczeniem, które uniemożliwia dalsze korzystanie z produktu. Dlatego najbezpieczniejszym wyjściem jest mycie zdobionej porcelany ręcznie lub kupienie białej.

Stare zestawy tylko ręcznie

Jeżeli mamy w domu stary zestaw porcelanowy, np. piękny czajniczek z filiżanką po babci albo zestaw obiadowy podarowany rodzicom z okazji ślubu, to taką porcelanę zawsze myjemy ręcznie, w ciepłej, nigdy gorącej, wodzie, z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Ważne też, aby używać delikatnych gąbek lub ściereczek, bo te szorstkie mogą porysować powierzchnię albo zetrzeć wzór. Dzięki tym radom nasza porcelana posłuży nam dużo dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *