Porcelana z historią – Ćmielów

Krótka historia

Fabryka porcelany „Ćmielów” została założona w 1790 r. jako zrzeszenie cechowe garncarzy, nie zachowały się jednak żadne wyroby z tego okresu. W 1804 r. kanclerz Jacek Małachowski rozpoczął produkcję fajansu (rodzaj ceramiki, podobny do porcelany). Produkcja porcelany rozpoczęła się w 1838 r. Dominującym typem dekoracji był klasycyzm, a wyroby często przedstawiały sceny wiejskie, idylliczne, historyczne lub mitologiczne. Przez lata działalności firma była własnością wielu znanych rodów, m.in. Druckich-Lubeckich, którzy doprowadzili do rozkwitu fabryki. W okresie powojennym spółka została znacjonalizowana, a w latach 90. XX wieku sprywatyzowana.

Słynne figurki ćmielowskie

Jednym ze słynniejszych wyrobów są tzw. figurki ćmielowskie. Są to niewielkie ceramiczne obiekty, powstałe głównie w latach 50. i 60. XX w., które oddają ducha czasów odwilży poprzez nowoczesną, uproszczoną stylistykę, pozbawioną szczegółów. Były tworzone przez projektantów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, m.in. Mieczysława Naruszewicza czy Lubomira Tomaszewskiego.

Sukces na świecie

Porcelana „Ćmielów” znana jest ze swojego wyrafinowania i umiłowania klasyki. Wśród jej wyrobów znajdziemy filiżanki, spodki, czajniczki do herbaty, talerze, misy czy wazy. Jest to marka znana i ceniona na całym świecie, a jej wyroby goszczą na stołach np. arystokratów, monarchów czy głów państw. W najnowszych projektach marka łączy stare wzory z nowoczesnymi trendami, dzięki czemu ciągle znajduje nowych odbiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *