Porcelana z historią – Porcelana Bogucice

Krótka historia

Zakład Porcelany na Śląsku powstał w latach 20. XX wieku. Po kilku latach działalności i zmianach kadrowych na stanowiskach zarządczych firma zmieniła nazwę na „Giesche” Fabryka Porcelany SA, pod którą do dziś są identyfikowane niektóre jej produkty. W czasie wojny została przejęta przez Niemców. Po wojnie została upaństwowiona. Do roku 1952 stosowano starą sygnaturę, którą zmieniono na „Zakłady Porcelany Bogucice”. W tym czasie zostało zniszczone ok. 85% infrastruktury intelektualnej fabryki (wzory, modele, dokumenty, rysunki). W latach 90. fabryka została zamknięta, ale już w 1995 r. po wykupieniu przez Porcelanę Śląską i generalnym remoncie wznowiła pracę.

Dziś

Rok 2009 to kolejna upadłość w historii firmy, ale i z niej firma się podniosła i zaczęła działać w 2012, kiedy to również odnowiono kompleks historycznej fabryki. Obecnie to miejsce zyskało nową funkcję, stając się parkiem przemysłowo-technologicznym, w którym siedziby ma kilka innych firm. Porcelana Śląska dalej produkuje wyroby sygnowane marką Porcelana Bogucice, jednak w Polsce są one tylko zdobione, a produkowane za granicą.

Wyroby

Początkowo firma produkowała porcelanę techniczną i laboratoryjną. Od lat 40. jej głównym produktem stała się porcelana użytkowa – zarówno stołowa, zawierająca różnego rodzaju talerze, wazy, jak i kawowo-herbaciana, w której znajdziemy filiżanki, spodki czy czajniczki do herbaty. Od zawsze firma produkowała zarówno wyroby droższe, lepszej jakości, jak i tańsze, przeznaczone do codziennego użytku i dla mniej zamożnych klientów, wśród których nierzadko byli pracownicy firmy. W wielu śląskich domach do dziś można spotkać naczynia sygnowane marką Giesche.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *